Podle informací premiéra se pět lidí utopilo a čtyři zemřeli, protože k nim čas nedorazila pomoc. V noci zemřeli tři lidé, ve čtvrtek ráno objevili záchranáři dalších šest těl. Poslední, desáté, tělo bylo objeveno v Novém Jičíně.

Nemocnice v Novém Jičíně zatím ošetřila na deset lidí, kteří se při záplavách zranili. "Na chirurgické ambulanci lékaři ošetřili šest pacientů s pohmožděninami hlavy, končetin a zad nebo s drobnými rankami. Na interním oddělení jsme hospitalizovali dvě psychicky otřesené ženy, jejich diagnózy se upřesňují," řekla mluvčí nemocnice Simona Součková.

Noční situace v Černotíně na Hranicku, kde našli policisté ve čtvrtek mrtvého muže.

Noční situace v Černotíně na Hranicku, kde našli policisté ve čtvrtek mrtvého muže. FOTO: Pro Novinky Vladislav Barot

Tělo osmé oběti našli záchranáři v Černotíně. "Podle policie byl od středy pohřešován,“ řekla Právu k poslední oběti záplav mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. 

"Podle svědků přecházel muž v noci přes mostek již rozvodněného potoka, uklouzl a spadl do vody. Jeho tělo bylo nalezeno dnes,“ upřesnila pro Právo přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Video

Povodeň na Novojičínsku. Zdroj: TV Prima

Ve čtvrtek dopoledne našli záchranáři také mrtvého 46letého muže v Životicích u Nového Jičína. Záchranáři nevylučují, že počty obětí budou stoupat, protože stále pátrají po dalších pohřešovaných.

Místa, kde utonuli lidé. Další dva lidé zemřeli poté, co se k nim včas nedostal lékař.

Místa, kde utonuli lidé. Další dva lidé zemřeli poté, co se k nim včas nedostal lékař. FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Současná velká voda na severu Moravy v tragické bilanci už předstihla jarní záplavy před třemi lety, které si vyžádaly sedm obětí. Vedení Moravskoslezského kraje se nyní rozhodlo na odstranění škod vyčlenit 70 miliónů korun.

Oběti povodní na střední a severní Moravě
Bernartice na Odrou (Novojičínsko):
- osmdesátiletá žena - osudným se jí stal zřejmě infarkt, záchranáři kvůli povodni přijeli pozdě.
Černotín (Přerovsko):
- u obce byl nalezen utonulý muž, podle svědka přecházel v noci přes most.
Jeseník nad Odrou (Novojičínsko) - tři oběti:
- v obci ve vlastním domě utonuli dva muži, dvaadevadesátileté ženě selhalo srdce při záchraně před vodou.
Kunín (Novojičínsko):
- zřejmě na srdeční infarkt zemřel sedmdesátiletý muž, záchranáři kvůli povodni nedorazili včas.
Nový Jičín - dvě oběti:
- v místní části Žilina utonula žena, záchranáři našli mrtvého muže u říčky Grasmanky v Novém Jičíně.
Valašské Meziříčí:
- zemřel pětačtyřicetiletý muž; dostal infarkt patrně poté, co viděl, že jeho vozidlo odnesla přívalová vlna.
Životice (Novojičínsko):
- v obci utonul šestačtyřicetiletý muž.

Obcím pomůže armáda

Při povodních na severu Moravy zasahuje od středečního večera 700 profesionálních i dobrovolných hasičů. [celá zpráva]

Povodeň přišla velmi rychle, při velké průtrži mračen stekla voda z hor, naplnila koryta říček, kde je běžně několik desítek centimetrů vody. Například v Jičínce bylov jednu chvíli až sedm metrů vody.  [celá zpráva]

Povodňová vlna přišla náhle

Záchranáři celou noc evakuovali obyvatele vytopených domů. Odváželi je do škol, tělocvičen a také na fary. Nejhorší situace je ráno v Jeseníku nad Odrou. Tam zemřeli tři lidé, utopili se, vrtulník hledá další pohřešované.

Voda v regionu strhla části budov, mosty, silnice. V oblasti nefunguje elektřina, na mnoha místech nejde plyn. 

Následky povodní v Jeseníku nad Odrou

Následky povodní v Jeseníku nad Odrou FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

Voda ve čtvrtek postupuje na Ostravu a také na Olomoucko. Hasiči přes noc postavili hráz, která má zajistit, aby řeka nezatopila rodinné domy a vily v Ostravě Koblově. Hasiči nyní prohledávají trosky a pátrají po pohřešovaných osobách.

Povodňová vlna se zvedla nečekaně a zastihla lidi většinou nepřipravené, nastala po prudkém přívalovém dešti. „Minulé povodně nám daly zkušenosti a myslím si, že tak krizovou situaci, kdy během několika minut byly zatopeny velké části města, se podařilo v rámci možností zvládnout. Jinak by obětí a škod bylo ještě více,“ řekl starosta Nového Jičína Ivan Týl. Ve městě nepřetržitě zasedá povodňový štáb.

Automobily neměly proti povodňové vlně šanci, snímek z Nového Jičína-Žiliny.

Automobily neměly proti povodňové vlně šanci, snímek z Nového Jičína-Žiliny. FOTO: Josef Gabzdyl, MěÚ Nový Jičín

Škody se začnou sčítat hned poté, co voda opadne, je jasné, že půjdou do miliónů korun.

Podle policejní mluvčí Miroslavy Michalkové-Šálkové stoupl počet obětí na šest, tři lidi záchranáři našli v rodinném domě v Jeseníku nad Odrou, kde povodňová vlna řádila v noci zřejmě nejvíce. Jedna žena zemřela už večer, utopila se právě v Jičínce v obci Žilina. K dalším dvěma lidem se pozdě dostala záchranná služba. Voda zatopila silnice. [celá zpráva]


Záchranáři projíždějí zaplavenou ulicí v Jeseníku nad Odrou. FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

Ve čtvrtek by během dopoledne měla kulminovat řeka Odra v Ostravě-Koblově. Přímo u Odry tam stojí několik rodinných domů, vil a také tudy vede dálnice. Metr vysoká a asi 200 metrů dlouhá hráz by měla zamezit vylití řeky.

Stoupá také voda na Olomoucku, kde zasedá povodňový štáb. Nejhorší situace je v okolí Hranic, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy. Nejvíce zásahů se týkalo čerpání vody ze sklepů, garáží, zatopených pozemků a podobně. Tomu se záchranáři budou věnovat podle aktuálních potřeb i v průběhu dneška.

                                                      Varování meteorologů

Meteorologové vydali další varování před bouřkami a přívalovými dešti pokračujícími od čtvrtka do neděle. Odra a její přítoky by mohly dosáhnout třetího stupně povodňové aktivity. Povodně budou ohrožovat především Jihočeský kraj. Pohotovost ale platí také pro kraj Olomoucký a Moravskoslezský. Na Vysočině, v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji navíc hrozí silné bouřky.

Vzhledem k předpokladu dalších srážek zejména bouřkového charakteru je nutné počítat i nadále s možností rozvodnění menších toků.

„Hasiči v průběhu zásahů zachránili v noci na čtvrtek podle předběžných informací 60 dospělých osob a 10 dětí a také zvířata,“ řekla Právu krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Předseda vlády Jan Fischer vyjadřuje hlubokou soustrast nad oběťmi, které si velká voda na Novojičínsku dosud vyžádala, a účast se všemi obyvateli postižených obcí," citoval mluvčí vlády Roman Prorok.